Přihlášení Cookies

Holovousy

oficiální stránky obce

Vyhledávání

Vánoční rady

Zdravé vánoční pečení není umění!

Ťuk ťuk na dřevo", vypadá to vypadá, že tento rok budou vánoční svátky se vším všudy! Martin na bílém koni se letos se sněhovou nadílkou rozhodně nežinýruje. A žinýrovat se rozhodně při přípravě vánočního cukroví nebudu ani já! Jen si opět trochu pohraji s použitými surovinami pokusím se některé kontroversní ingredience nahradit surovinami zdravějšími. Takovými, jenž přinesou nejen lahodnou chuť, ale i mnoho nezbytných látek našim předvánočně uhoněním a vystresovaným tělesným schránkám.

Trojice, která svatá rozhodně není!

Bílý cukr, pšeničná bílá mouka a levné margaríny jsou již léta jedněmi z nejvíce diskutovaných základních potravin vůbec. Jejich špatná pověst je již všeobecně známá, přesto se nám každodenně nenápadně vtírají do jídelníčku, často rafinovaně ukryté za zdravě znějící jména a obaly. Nicméně právě tato neblaze proslulá trojka tvoří z velké většiny základ mnoha druhů vánočního cukroví. Nemáte chuť si tento rok vyzkoušet tak trochu jiné pečení?

Alternativ bílého cukru je nepřeberné množství

Každý druhý průměrný recept na 500 g těsta obsahuje minimálně 100-125 g cukru! Připravujete-li tedy cca. 5 druhů cukroví máme tu již pěkných 500 g cukru, připočteme-li cukr v polevách a náplních hravě se dostaneme k jednomu kilogramu. Ten jen pěkně završí úctyhodnou 40 kg hromadu, kterou zkonzumuje v nejrůznějších podobách průměrný občan ČR za jeden rok. Co je na tom bílém sladkém prášku vlastně tak špatného?

Během procesu trávení cukrů organismus spotřebovává vitaminy skupiny B a také některé minerály (např. vápník, hořčík, zinek, chrom). Bohužel, právě při výrobě bílého cukru dochází k úplnému znehodnocení všech těchto cenných komponentů. Nadměrná spotřeba pak může dle mnoha specialistů na výživu přinášet nejrůznější zdravotní problémy jakými jsou např. odvápňování kostí, nadměrná kazivost zubů, oslabení imunitního systému (při zvýšené dávce sacharózy zlikviduje jedna krvinka daleko méně tělu nepřátelských bakterií), překyselení trávicího traktu, zpomalení střevní peristaltiky atd. Proto není k zahození spotřebu bílého cukru omezovat a nenásilně jej v jídelníčku nahrazovat zdravějšími alternativami, jenž jsou od přírody vybaveny širokým spektrem organismu prospěšných látek.

Takovými sladily mohou být: med (úžasný do perníčků, a všech cukrovinek se skořicí a pomerančovou kůrou), nerafinovaný třtinový cukr(universální sladidlo), melasa (výborná do perníčků, kávového pečiva a krémů, pečiva s kakaem a karobem), obilné sirupy (ječmenné, pšeničné, rýžové apod. jsou vhodnější spíše do krémových náplní a korpusů), delikatesou je výborný javorový a agávový sirup (zmíněné lahůdky si přímo říkají o jednoduché pečivo s jemnou vůní a příchutí výhradně těchto sladidel), sušená třtinová šťáva s jemnou přírodní medovo-karamelovou příchutí (použití je všestranné stejně jako u nerafinovaného třtinového cukru). Za zmínku také stojí např. jablečný koncentrát (používejte ho uvážlivě tam, kde nebude vadit jemné jablečné aroma a mírně sladko-kyselá příchuť). Sladit můžete i sušeným ovocem, především datlemi, rozinkami a fíky (s trochou vody namočené ovoce rozmixujeme).


Místo bílé pšeničné jakoukoliv celozrnnou

Peripetie tmavé a světlé mouky jsou více než podobné "cukrové aféře". Bílá mouka je vyrobena z moučného jádra zrna (tzv. endosperm), tedy pouze z části obilného zrnka zbaveného svrchního obalu. Potíž je však v tom, že právě ten je nejen vydatnou zásobárnou tolik potřebné vlákniny, ale i minerálů a vitamínů. Světlá, dříve dokonce zvaná výběrová, mouka je tedy na škroby bohatou surovinou, prakticky prostou dalších organismu potřebných látek. V zásadě se nedá říci, že by byla bílá mouka nezdravou potravinou, tou se stává až v množství, ve kterém ji v současnosti běžně konzumujeme. Díky tomu, že základní ingrediencí pro výrobu většiny pečiva, sušenek, cukrovinek apod. je právě mouka bílá, ochuzujeme systematicky svůj jídelníček o mnoho cenných látek a velmi potřebnou vlákninu.

V případě, že nejste na používání celozrnných mouk zvyklí, doporučuji ze začátku jejich kombinaci s klasickou pšeničnou bílou moukou v poměru 1:1. Při běžné pečení se mi nejlépe osvědčila jemně mletá špaldová mouka v BIO kvalitě. Pro přípravu perníčků však rozhodně neváhejte zakoupit mouku žitnou, z té se totiž perníčky tradičně připravovaly. Při experimentování můžete narazit na mouku ječnou, pohankovou, amarantovou, kukuřičnou, sojovou atd. Například několika lžícemi žluté kukuřičné mouky lze pěkně obarvit těsto. Ale pozor, je-li jí mnoho může se vám těsto (např. linecké) rozsýpat! Zmíněnou sojovou plnotučnou moukou, která v podstatě klasickou obilnou moukou není, zase uhradíme díky jejímu složení část přidávaného tuku, vajec a dokonce i mléka!


Levné margaríny raději vynechejte!

Živočišné tuky s vysokým obsahem cholesterolu pomalu vytlačují tuky rostlinné. Zda to je opravdu ideální řešení, nám pravděpodobně poví až příští generace. Jedno je jisté, ne všechny tzv. rostlinné tuky jsou zdraví prospěšné. Díky způsobu výroby obsahují tyto výrobky velmi škodlivé trans-mastné kyseliny, ty nejenže prokazatelně mnohonásobně zvyšují riziko srdečněcévních onemocnění, ale přispívají i k růstu zhoubných nádorů!
Z jednoho tuzemského průzkumu vyplynulo, že s výjimkou tří margarínů k pečení (Hera, Felix na pečení a Helia - obsah trans kyselin do 2 %), mají ostatní výrobky určené k tomuto účelu vysoký obsah trans-kyselin (v rozmezí 16,7 27,5 %)! Známý odborník na výživu Petr Fořt dokonce doporučuje používat výhradně tuky s obsahem trans-mastných kyselin menším než 1%!

Co si počít?
Kromě tří výše uvedených margarínů se ještě nabízí tepelně poměrně stálý palmový a kokosový tuk (prodává se v obchodech se zdravou výživou) a samozřejmě jednička mezi "tekutými tuky" olivový olej. Ve většině dalších rostlinných olejů vznikají během procesu pečení ony nežádoucí kyseliny. Použití oleje z oliv při pečení je docela dobře možné, ale pokud váš jemný jazyk není k jeho aroma už poněkud otupělý, mohli byste ho v pečivu "cítit". Jak jsem se již výše zmínila, část tuku lze také uhradit plnotučnou sojovou moukou a v případě ořechového pečiva i větším množstvím pomletých kvalitních ořechů. Ty jsou totiž doslova nabyty kvalitními a zdraví prospěšnými tuky.

Bojíte se vajec?

Při problémech s novodobým strašákem jménem cholesterol se však zamýšlíte nejen nad množstvím použitého tuku, ale i nad počtem rozklepnutých vajíček. Vejce sama o sobě rozhodně neznamenají pro zdravého jedince větší problém. V případě, že byste však trvali na jejich redukci, pomůže vám následující doporučení:

místo vajíček do mnoha těst (kromě piškotových) přidejte sojovou mouku v množství - 1 vejce = 1 polévková lžíce sojové mouky a 3 lžíce vody. Dalším osvědčeným pojidlem je 2 hodiny namočené a po té jemně rozmixované lněné semínko (hodí se pouze pro tmavá těsta). K zahození není ani výrobek zvaný Vajahit, ten je totiž běžně užíván ve veganské kuchyni jako vaječná náhražka.

RECEPTY

Zeleninová polévka s ovesnými vločkami

Mrkev 3 ks

Celer ¼ ks

Pórek 1 ks

Petržel 1 ks

Brambory (nebo kedluben) 2 ks větší

Ovesné vločky s klíčky 4 PL

Máslo (nebo rostlinný olej), petrželka, wurzl, bobkový list, namočené řasy Hijiki, miso pasta

Na tuku orestujeme vločky, postupně přidáváme najemno nastrouhanou zeleninu a brambory na kostičky. Přidáme koření a řasy. Společně ještě chvíli orestujeme, pak zalijeme studenou vodou a vaříme asi 15 minut. Dochutíme wurzlem a misem. Ozdobíme hrstí nadrobno pokrájené petrželky a dále již s misem nevaříme.

Fazolky s Hokaido na "smetaně"

200 g malých bílých fazolek,170 g očištěné dýně hokkaido + 200 ml vody, 70 g růžiček brokolice pro barevnost pokrmu, 20 g hladké rýžové mouky + 200 ml vody, 30 - 40 g sušeného sojového nápoje „Zajíc“ s příchutí smetany, špetka saturejky a oregana, špetka sušeného rozmarýnu, mořská sůl, 1 - 2 lžičky sojové omáčky „Tamari“

Odvážené množství fazolek, které postačí pro dvě porce, namočíme předem, a v průběhu namáčení jednou dvakrát vodu vyměníme. Ve vodě je ponecháme minimálně přes noc, ale i celý den jim vůbec neuškodí. Protože dýně hokkaido i brokolice jsou uvařeny rychleji, budeme vařit fazolky odděleně. Též je lze uvařit úplně dopředu a nechat pak vychladnout. Nemáme-li v úmyslu pokrm okamžitě dokončit, ponecháme vychladlé fazolky v lednici. Z dýně hokaido vydlabeme jadérka a dužninu i se slupkou, která varem změkne, nakrájíme na menší kostky. V tomto pokrmu ji spolu s brokolicí přidáváme spíš pro celkovou barevnost, ale máme-li ji rádi, můžeme přidat i víc než jsem uvedla. Podlijeme vodou, posolíme, a dáme vařit společně s pokrájenými růžičkami brokolice. Chvíli vaříme odkryté, ale pak dusíme pod pokličkou společně s kořením, kterého dáváme opatrně, protože zejména rozmarýn je dosti aromatický. Asi po 10 minutách varu přidáme k zelenině uvařené fazolky a vše dohromady prohřejeme. Jestliže nám při vaření fazolek zůstala na dně ještě neodpařená voda, tuto vlijeme k zelenině též. Po prohřátí fazolek přidáme sušený sojový nápoj s příchutí smetany a za míchání jej rozpustíme. Z vody a hladké rýžové mouky připravíme záklechtku, kterou pokrm zahustíme a vytvoříme žlutou omáčku, jež krásně vynikne s barevnou zeleninou a „lahodí i oku“. Nakonec ještě zvýrazníme její chuť

Mozeček z tofu

1 ks tofu s řasou

10 ks ředkviček

1 ks cibule

Olej, sůl, pepř

Na oleji orestujeme cibuli nakrájenou nadrobno a po chvíli přidáme na kolečka nakrájené ředkvičky. Nastrouhané tofu přidáme k ředkvičkám, osolíme, opepříme společně dusíme asi 15 minut. Sypeme hustě pažitkou. Jíme s celozrnným pečivem a zeleninovou oblohou.

Mrkvový salát

5 ks mrkve (na hrubším struhadle)

2 PL olivový olej

2 PL balzamikový ocet

1 lžička tymiánu (pořádně rozdrtit, třeba v „suribašce“)

Sůl

Mrkev nastrouháme nahrubo, přidáme olej, ocet, sůl a tymián. Vše promícháme a necháme asi 1 hodinu proležet lednici.

Sladký dýňový dezert

300 g dužniny z dýně Hokkaido, 70 g másla, 2 lžíce hnědého třtinového cukru, 4 lžíce sladké smetany, malá špetka soli, zakysaná smetana, rozinky

V hrnci si rozpustíme máslo a nasypeme na něj hnědý cukr. Na mírném ohni ho za stálého míchání necháme rozpustit, vznikne nám karamel. Na něj nasypeme kostičky dýně Hokkaido a dobře promícháme, přidáme hrst rozinek. Podlijeme třemi lžícemi vody a pod pokličkou dusíme doměkka. Přidáme maličkou špetku soli, sladkou smetanu a povaříme ještě pár minut. Nakonec vmícháme zakysanou smetanu. Necháme vychladnout a podáváme jako dezert nebo třeba jako náplň do palačinek.

Škebličky

250 g hladké špaldové mouky (namíchat půl napůl s celozrnnou jemně mletou, nebo částečně i pohankovou apod.), 250 g másla (nebo Alsanu), 1 vejce (či voda+Vajahit) - zpracovat těsto a nechat 24 hodin v lednici odležet rozválet, vykrájet kolečka, na ně náplň, přehnout - přitisknout - jako otevřené škebličky) a péct v horké troubě na pečícím papíru

nádivka : 100 g pomletých oříšků a 100 g sirupu (rýžový, či sladěnka) nebo 100 g cukru+1 vejce , třít ¼ hod a zahustit lžící kukuřičné strouhanky a lžíce rumu

Špaldovo-datlové hvězdičky v čokoládové polevě

Dle Apetitu, H. Zemanová

300 g biomouky (200 g špaldové hladké + 100 CZ špaldové jemně mleté)

2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů

1 lžička skořice + 1 lžička pravé vanilky

180 g biomásla, změklého

100 g datlového sirupu

100 g mletých lískových oříšků

150 g sušených biodatlí, nakrájených najemno

1 lžíce citronové šťávy

Poleva:

200 g tmavé čokolády (s vysokým obsahem kakaa)

30 g panenského kokosového oleje

Opražené lískové oříšky

Všechny přísady smícháme dohromady a vypracujeme těsto. Nechat alespoň hodinu v chladničce odpočinout, i přes noc.

Pak povolit při pokojové teplotě a vyválet plát 5mm (mezi dvěma fóliemi) a vykrajovat hvězdičky.

Péct na pečícím papíře v předehřáté troubě na 170°C asi 10 minut tak, aby byly po vytažení z trouby ještě měkké, při chladnutí na plechu ztuhnou a zpevní. Po vychladnutí obalovat v polevě (přísady rozehřát ve vodní lázni). Ozdobit lískovými oříšky.

Vytvořeno 1.12.2010 13:42:56 - aktualizováno 1.12.2010 13:46:51 | přečteno 1424x | petravacl

Anketa

Chtěli by jste aktuální kalendář akcí v obci na GOOGLU?
 
76% (139)
 
24% (44)
Všechny ankety a kvízy
 
2015 © Obecní úřad Holovousy, Holovousy 39, 508 01 Hořice
telefon: 493 691 538 | e-mail: obec@holovousy.cz | elektronická podatelna: posta@holovousy.cz, další kontakty
webmaster | Prohlášení o přístupnosti
load