Vesnice roku 2013
Po roční pauze jsme se v letošním roce přihlásili do soutěže Vesnice roku 2013. Společně s námi se přihlásilo celkem 273 obcí ze třinácti krajů České republiky. Každou vesnici pak navštívila krajská hodnotitelská komise a do celostátního kola za každý kraj postoupila vždy jedna obec a na světě bylo třináct držitelů ocenění Zlatá stuha za vítězství v krajském kole. Každou „zlatou“ obec čekala návštěva celostátní hodnotitelské komise. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2013 oznámil ministr pro místní rozvoj František Lukl dne 14. září 2013 v Luhačovicích v rámci konání Mezinárodního dětského folklorního festivalu "Písní a tancem“.
No ale hezky postupně a od začátku.
Vesnice roku 2013 královehradeckého kraje
V červnu naši obec navštívila krajská hodnotitelská komise a začátkem července jsme se dozvěděli, že jsme vyhráli 1. místo v soutěži Vesnice roku 2013 Královehradeckého kraje. No tak to je naprosto skvělá zpráva. Máme „zlato“ a jsme nejkrásnější vesnicí v Královehradeckém kraji, hurá.... o tuhle skvělou zprávu se hned paní starostka Mgr. Martina Berdychová podělila se všemi spoluobčany – místním rozhlasem zní – jsme zlatí, přijďte tuto radost vstřebat k vagonu. Popovídáme si a dáme hlavy dohromady, protože jako vítězové krajského kola máme tu čest uspořádat krajskou slavnost pro oceněné obce.
Přípravné schůzky a nácvik Legendy
Datum konání slavnosti a částečně i oficiální program byl stanovený, ale jak vyplníme ten zbytek. Čeká nás velmi náročný víkend – datum krajské slavnosti byl stanoven na sobotu 24. 8. 2013 a v neděli 25. 8. 2013 se u nás koná tradiční Pouťový jarmark – takže opravdu nabitý víkend.
Do příprav se zapojili dobrovolníci i spolky. Chtěli jsme přece dokázat, že si titulu Vesnice Královehradeckého kraje roku 2013 právem zasloužíme. A tak začala série přípravných schůzek. K naší velké radosti se nás scházelo celkem dost a tak jsme začali věřit, že vše klapne.
S obavami jsme přijímali nápad, se kterým přišla Martina – secvičit Legendu o vzniku Holovous, Chodovic a Holovouského malináče. Nápad to byl moc hezký, ale zvládneme to vůbec za tak krátkou dobu? Dala se však dohromady skvělá parta lidí a tak jsme i tohle dokázali. Měli jsme text i hudbu, zbývalo namalovat kulisy a vybrat hlavní představitele J. Tak to byl opravdu oříšek, ale jejich konečná volba se povedla. Domluvili jsme si schůzku na malování kulis a tak vznikl tým kolem Dany Svobodové a Lenky Doležalové – pod jejich vedením se i z nás nevýtvarníků stali celkem výtvarně zdatní pomocníci. I když venku lilo jako z konve, my pod pergolou u vagonu tvořili. Roj divokých včel se nám opravdu povedl, Dana krásně namalovala chodovický kostel a společně s Tomášem Doležalem nakreslili zámek a domečky. Díky pilným dětským pomocníkům vznikl i hustý les a ovocné stromy, na kterých vyrostla i krásná jablíčka – zkrátka kulisy se povedly. To byl ten správný čas na zkoušku legendy. S Lenkou Doležalovou jsme dokola poslouchaly Legendu a hledaly možnosti a nápady, jak ji oživit J. 12. 8. 2013 proběhla za vagonem první zkouška. Všichni se s chutí zapojili a nápad střídal nápad. Užili jsme si spoustu legrace a už bylo jasné, že s touhle partou to dáme J. Všichni poctivě chodili na zkoušky a z domova přinášeli další doplňky a dekorace, Milan Ondráček přitloukal držátka na cedule i kulisy, a stále bylo co vylepšovat. Při nácviku Legendy jsme ještě vždycky stihli vyřešit spoustu dalších věcí, které byly třeba zajistit a zařídit. A že toho opravdu nebylo málo. 19. 8. 2013 se na návsi v Holovousích sešli dobrovolníci na stavění pódia, parketu a stanu. A když už stál parket, tak bylo třeba zkusit i Legendu na těch „prknech co znamenají svět“. Kulisy dorazily na náves do Holovous a začala první zkouška na místě. Do soboty proběhly ještě další dvě. Všichni jsme s výsledkem byli spokojeni a zbývalo už jen čekat, co tomu řeknou diváci???
S blížící se sobotou bylo každé odpoledne na návsi v Holovousích a nejen tam rušno, vždyť bylo třeba stihnout připravit takovou spoustu věcí. Postavit pódium, parket, stany. Nesměl chybět ani slaměný hrad. Všem návštěvníkům jsme měli v plánu ukázat všechno, co tady máme a s čím se můžeme pochlubit. Na jejich návštěvu se chystal kostel i škola – tady byly připraveny nástěnky, na kterých si mohli všichni prohlédnout „Rok v obci“ – šlo o 12 panelů a každý z nich reprezentoval měsíc v roce. Na nástěnkách jsme pracovaly s Lenkou Doležalovou a byly jsme mile překvapené. Žádný měsíc nebyl prázdný a na některé bychom klidně mohly mít panely dva. Ale zbývající panely byly určené pro prezentaci spolků, které v naší obci máme. Svůj prostor tady měl Sbor dobrovolných hasičů, Fotbalisti, Zahrádkáři, Klub seniorů, Spolek pro fantazii, Sdružení občanů při ZŠ Chodovice a Hruštičky. Všem moc děkujeme za fotografie a texty.
Velké přípravy probíhaly i na hřišti u vagonu. Sobota patřila hlavně našim hasičům, kteří si připravovali opravdu bohatý odpolední program.
Sobota – 24. 8. 2013 – slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2013
A je tady sobota. Naše obec je připravena na víkendovou slávu. Dnes se oficiálně stane Vesnicí Královehradeckého kraje roku 2013.
Je brzy ráno a my spěcháme na slaměný hrad. Ozdobí ho 31 znaků obcí, které se krajského kola soutěže Vesnice roku 2013 zúčastnily. Náves se začíná hemžit dobrovolníky. Každý z nich má nějaký úkol. Musíme postavit stánky pro prodejce, kteří přijedou prodávat regionální výrobky a potraviny, připravit registraci hostů, rozmístit přijíždějící stánkaře, zajistit parkoviště atd. Soukupovi nám svojí krásnou květinovou výzdobou krášlí pódium, parket i registraci. Návsí se line vůně připravovaného zvěřinového guláše – to vaří Lověna Dobrá Voda. Svůj stánek s občerstvením mají připravený i místní hasiči. Na stoly pro hosty zbývá ještě připravit malé občerstvení, toho se ujímají naše mladé hostesky. Jejich hlavy zdobí slamáčky se slunečnicí a stuhou – samozřejmě zeleno-žlutou – v barvách naší obce. Moc jim to sluší. Koláče pro hosty nám upekly ženy z Ostroměře – a mají tu i svůj stánek, ve kterém budou prodávat nejen vlastní koláče.
Před 8:00 hodinou se z věže chodovického kostela sv. Bartoloměje rozezněl historický zvon. Tím bylo vše odstartováno. V kostele se konala bohoslužba, které se ujal Tomáš Petráček z královehradecké diecéze. Byli jsme moc rádi, že naše pozvání přijal právě on. Zpracoval dějiny naší obce a v roce 1999 byl hlavním autorem publikace Dějiny obce Holovousy.
Okolo 9:00 hodiny začínají k registraci přicházet první hosté. Pozván byl mj. hejtman Královehradeckého kraje, jeho náměstci, zástupci ministerstev, poslanci, senátoři a zástupci obcí, které se soutěže Vesnice roku 2013 účastnili, každý z nich dostává něco na památku. Prostor určený pro hosty, ale i celá náves se začíná plnit návštěvníky. Návsí se prochází dámy ze Spolku Panstva na tvrzi Žíželeves a pro přesun mezi obcemi nebo jen tak pro radost zve k projížďkám 6 kočárů s koňmi.
V 10:00 hodin slavnostní program zahájila paní starostka Mgr. Martina Berdychová. S úsměvem přivítala všechny příchozí návštěvníky i pozvané významné hosty. Na pódium pak pozvala Vendu Rachotu z Bílska, který bez doprovodu zazpíval státní hymnu. Celá náves stála a jen málokteré oko zůstalo suché. Krása. Pak už se slova ujal skvělý moderátor pan Jan Rosák, který postupně dal u mikrofonu prostor pozvaným hostům. Poté následovalo vystoupení dětí ze Základní školy v Chodovicích. Zazpívaly hymnu naší školy a právem sklidily velký potlesk. Děti pak vystřídala Legenda. Přípravy souboru byly trochu delší, než bylo třeba, ale vtipný moderátor Jan Rosák prostor vyplnil svým povídáním. Zaznělo natahování hodin a kukačka – znamení, že Legenda právě začíná. Paní starostka začala číst text a na parketu se objevil hustý tmavý les a stáda divoké zvěře. Přílet rojů divokých včel sklidil velký potlesk od diváků. To už na scénu přišel Holovous se svojí družinou a děj Legendy se začal odvíjet. Zaplněná náves se zájmem sledovala Legendu o tom, jak vznikly Holovousy, Chodovice a Holovouský malináč. Děj na parketu plynul dle čteného textu a na závěr právem všichni sklidili obrovský aplaus za skvělý výkon. Téměř 50 „herců“ – představitelů hlavních či vedlejších rolí a nosičů krásných kulis se uklonilo a za velkého potlesku uvolnilo parket dalšímu programu.
Moderátor Jan Rosák pak na parket pozval zástupce všech třiceti obcí, které se soutěže v Královehradeckém kraji zúčastnili. Protože sami dobře víme, co práce se skrývá za účastí v soutěži, byli paní starostkou Martinou Berdychovou všichni účastníci odměněni „Řádem Holovouského malináče".
Poté přišel čas na předání doprovodných ocenění krajské soutěže a následovalo předávání jednotlivých stuh. Postupně si zástupci oceněných obcí z rukou hejtmana Lubomíra France a zástupců vyhlašovatelů soutěže převzali za své zásluhy jednotlivé stuhy. Předána byla stuha – modrá, bílá, zelená a oranžová. Zazněla slavnostní famfára a byla předána stuha zlatá, ta k naší velké radosti zůstala u nás v Holovousích. Paní starostka poděkovala všem spoluobčanům a vzpomínka i poděkování v podobě zelených a žlutých balonků patřila bývalým zastupitelům, kteří už nejsou mezi námi a na úspěchu naší obce mají také svůj podíl. A to byla zlatá tečka za oficiálním programem, ale sobota ještě nekončila.
V 12:00 hodin proběhlo před zámkem VŠÚO slavnostní poklepání základního kamene stavby „Ovocnářský výzkumný institut“. Krásné jablíčko na pískovcovém podstavci poklepali významní hosté. Poté byl pro hosty připraven v zámeckém parku raut.
Na návsi program pokračoval dál. To už se slova ujala slečna Klára Davidová. Za doprovodu harmonikáře proběhlo tradiční plavení koní v rybníce a od 14:00 hodin se na pódiu vystřídala kapela Levou rukou, svůj tanec se psem divákům předvedla Zuzka s Jenny a dál pobyt diváků na návsi zpříjemnil Evergreen Dixieland Band Nová Paka. Program na návsi byl po 16:00 hodině zakončen seskokem dvanácti parašutistů do prostoru návsi.
I když foukal nárazový vítr, všichni parašutisté nám divákům předvedli skvělou podívanou.
Během celého dne si návštěvníci mohli projít jarmark regionálních výrobců, potravinářů a pěstitelů ovoce a zeleniny a z Holovous si tak mohli přivézt něco dobrého k snědku nebo jen tak pro radost. Děti si v korálkové dílně paní Machové mohly vyrobit něco pro parádu. Prozkoumat mohly i slaměný hrad, který zdobily znaky všech 31 obcí a v neposlední řadě mohly děti soutěžit. Lesy ČR si pro ně připravily řadu zajímavých soutěží a společně s nimi přijela i paní s dravci. A aby toho bylo opravdu dost, byly po celý den v provozu na farské zahradě v Chodovicích pouťové atrakce.
Současně s programem na návsi, probíhal i program další. Ve 14:00 hodin se v kostele sv. Bartoloměje v Chodovicích rozezněly varhany. Koncert tu měli Martin a Petr Strejcovi. Zazněly skladby J. S. Bacha, J. Rejška a J. Strejce. Odměněni byli zaslouženým potleskem. V tuto dobu byla veřejnosti otevřená i škola, kde si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu fotografií a prezentaci spolků.
Od 13:00 hodin probíhal také program u hasičů na hřišti u vagonu. Vystaveny zde byly hasičské historické stříkačky, viděli jsme hasičskou techniku SDH Holovousy a tleskat za skvělé výkony jsme mohli při ukázkách požárních sportů. Roztomilý útok našich nejmenších hasičů se všem přihlížejícím moc líbil.
Po programu na návsi v Holovousích už zbývalo rychle uklidit po té sobotní slávě a lavičky a stoly přestěhovat k vagonu. Tady se večer konala taneční pouťová zábava s kapelou Reflex, která se protáhla do ranních hodin a my se tak protančili do pouťové neděle.